LPG Nedir?
Taşıt Tanıma
Oto Ekspertiz
Taksimetre Muayene
Sıralı Sistem SGI
Oto CNG
Sık Sorulan Sorular

 LPG ve Otogaz


 
1) LPG sistemi taktırmak ile ne elde ederiz?

LPG sistemi taktırarak en başta yaklaşık %40 tasarruf ederiz. Bununla birlikte temiz bir yanma sağladığından dolayı çevreyi kirletmez ,bujilerin ömrünü uzatır,kurum yapmaz ve motor yağı kirlenmez.

2) LPG de aracımız ne kadar yakıt tüketir?

Araçlarımızın lpg tüketimi hesaplanırken aracın benzin tüketimi göz önüne alınmalıdır. Aracımız benzinde km de ne kadar yakıyor ise benzin ile lpg arasındaki farktan dolayı tasarruf ederiz. Örnek verecek olursak ortalama 300ykr yakan bir araç lpg de %40 olarak baz alırsak 180ykr yakmış oluruz. Başka bir yöntem ile bakarsak  100km ortalama yakıtı 10lt olan aracınız lpg de ortalama olarak 10.8-11lt yakıt tüketir. Lpg nin lt fiyatı ile çarparsak 100 km yakıtınız ortaya çıkar.

3) Aracımızın lpg  yakıtını nasıl hesaplarız?

Aracımızın lpg tüketimini net olarak  deponuzu tamamen bitirdikten sonra gazınız bittiğinde yine aynı LPG Dolum pompasından deponuzu doldurun,  km sıfırlayın ve gaz tekrar tamamen bitinceye kadar gaz almayın. Alınan miktarı gittiğiniz km bölün böylece net bir sonuç ortaya çıkar.

4) Aracım lpg sisteminde patlatma yapıyor ne yapmalıyım?

Aracımız lpg sisteminde patlatma yapıyor ise öncelikle bakacağımız aracımızın ateşleme sistemidir. Ateşleme sisteminde buji – buji kabloları distribitör  kapağı bobinleridir. Bunların herhangi birinde eksik ateşleme yada atlatma var ise orijinal parçaları ile değiştirin.

5) Aracımızın lpg periyodik bakımları hangi aralıklarda olmalıdır?

Araçlarımıza lpg takıldıktan sonra her 10000 km de bir filtre bakımları yapılmalıdır. Aksi halde araç garanti kapsamı dışı kalır. İlerleyen km'lerde daha büyük sorunlar ile karşılaşılabilir. Filtreler  değişirken aracın lpg ayarları kontrol edilir,gaz sızdırmazlık kontrolü yapılır.

6) Aracımda bulunan lpg yi ruhsatımıza işletmek için hangi yolları takip etmeliyiz?

Aracınızın lpg sistemini ruhsata işletmeniz için sıra ile yapılacak olanlar.
Aracınıza ait bir lpg projeniz olması gerekir.projeler montaj yapılan firma tarafından verilmektedir. Projeden sonra yapılacak şilemler sırası ile şöyledir:

  1. Aracınızın egzoz emisyon pulu var mı yok ise ilk olarak işe bundan başlayın
  2. 2 adet ek-1 formu doldurun.(trafik müşavirleri)
  3. Aracınız muayeneye gideceği için temiz kağıdı (borcu yoktur belgesi)
  4. İl sınırı içindeki Makine Mühendisleri Odası veya Üniversiteden Sızdırmazlık Raporu alınır
  5. Araç muayene (tespit)
  6. Son işlem olarak aracınızın ruhsata bağlı olduğu şubeden ruhsatlarınızı değiştirmektir.

    

7) Otogaz sistemleri  ne kadar güvenlidir?
Makine mühendisleri odasına kayıtlı TSE belgelerine sahip olan yerlerde montaj yaptırmak kaydı ile güvenliğiniz sağlanmış olacaktır. Aracınızın depolarını fuller iken aracınızı sallamayın salladığınızda multivalf (şamandıra) arızalanma riski fazladır. Şamandıralar %80 doluma göre ayarlanmıştır. Gazı fullerken gazın dolmasına yakın şamandıranızdan ses gelecektir.Bu ses arıza sesi değildir,şamandıranın emniyete geçme sesidir.düzgün bir şekilde montaj yapıldığı takdirde benzin sisteminizden daha güvenlidir.

8) Garanti süresi ne kadardır. Garantisi takılan markanın bütün servislerinde geçerlimidir?
Kullandığımız lpg kitlerinin garantisi 2 yıldır. Garantiler marka marka değişiklik gösterir:

Lovato: Periyodik bakımları düzenli olarak montajın yapıldığı yetkili serviste yapılmak şartı ile 2 yıldır ve Türkiye'nin her bölgesinde yetkili servisler bulunmaktadır.

Atiker: Periyodik bakımları düzenli olarak montajın yapıldığı yetkili serviste yapılmak şartı ile 2 yıldır ve Türkiye'nin her bölgesinde yetkili servisler bulunmaktadır.

Voltran:  Periyodik bakımları düzenli olarak montajın yapıldığı yetkili serviste yapılmak şartı ile 2 yıldır ve Türkiye'nin her bölgesinde yetkili servisler bulunmaktadır.

9) Tehlikeli bir durum hissettiğimizde ne yapmalıyız?
Aracımızda tehlikeli bir durum hissettiğimizde aracımız sgı sistem ise kendisi gazı kesecektir ve aracınız otomatik olarak benzin ile yoluna devam edecektir. Bunun dışında karbüratörlü aracımızda herhangi bir tehlike hissedersek kontağı kapatmalı aracımızın arka bölümünde bulunan lpg tankımızdaki emniyet vanalarını kapatmalıyız.

10) Aracımıza LPG sistemi taktırmadan önce hangi kontrollerden geçirmeliyim?
Araçlarınıza lpg sistemi takılmadan önce motor ustalarımız tarafından kontrol edilir.Sağlıksız bir çalışma görüldüğünde aracın benzin enjeksiyon sistemlerine bakılmak üzere arıza tespit cihazına bağlanır. Kısacası aracınızın motoruna check up yapılır.

11) Hangi araçlara sıralı sistem otogaz montajı yapılmalıdır?
3-4-5-6-8 silindirli çok noktadan püskürmeli elektronik enjeksiyon sistemine sahip olan bütün araçlarımıza SGI  sistem takılabilir.

12) Dizel araçlara otogaz sistemi takılabilir mi?
Dizel araçlarımıza otogaz calışmaları arge halinde devam etmektedir. %15-%25 arasında yakıt tasarrufundan bahsedilmektedir.Dizel otogaz sistemlerinde araçlarımız hem mazot hem de lpg yı aynı anda yakan bir sistemdir. Ar-ge çalışmaları devam ettiği için firma olarak gelişmeleri takip etmekteyiz.

 


 

Ana Sayfa | Ürünlerimiz | Yakıt İkmal Sistemleri | Oto Ekspertiz | Fotoğraflar | Hakkımızda | İletişim

gerdem otogaz ltd. şirketi, autogas,  lovato türkiye distribütörü, atiker, voltran bayii, araba, sıralı sistem, kaliteli ve ucuz, ekonomik